Ս.թ. հունվարի 27-ին տեղի ունեցած ՀՀ Կառավարություն հերթական նիստի ընթացքում գործադիրը հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Նախագծի նպատակներից են կառուցապատման ոլորտում առկա հերթական խոչնդոտի վերացումը և գործարար միջավայրի բարելավումը։
Արդյունքում, մեկ քայլով ևս կպարզեցվի և կհստակեցվի կառուցապատման գործընթացը, կապահովվի սեփականատերերի իրավունքների համապարփակ կիրառման հնարավորությունը:
Շարունակությունը՝ այս հղումով
Առավել մանրամասն տեսանյութում՝
Այս փոփոխությունը կյանքի է կոչվել «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության՝ գործադիր ու օրենսդիր մարմինների հետ ակտիվ համագործակցության արդյունքում: Մասնավորապես, խնդիրը բարձրաձայնվել է Էկոնոմիկայի նախարարությունում գործող աշխատանքային խմբի քննարկումների ժամանակ և նախարարության միջոցով ստացել լուծում:
Տեղեկանք
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն կողմից ձևավորվել է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ, որի նպատակն է կառուցապատման ոլորտում առկա խնդիրների վերհանումը, քննարկումը և դրանց լուծման համար համապատասխան կառուցակարգերի մշակումը։

На состоявше мся 27 января 2022г. очередном заседании Правительства Республики Армения был одобрен законопроект "О внесении изменений в Земельный кодекс Республики Армения".
Одной из целей проекта является устранение препятствия в сфере строительства и застройки, и улучшение бизнес-среды.
В результате, еще в один этап будет упрощен процесс строительства и застройки, а также обеспечена возможность комплексного применения прав собственников. Продолжение по ссылке
Подробнее в видео.
Данное изменение было реализовано в результате активного сотрудничества с исполнительными и законодательными органами общественной организации «Армянская ассоциация застройщиков». В частности, проблема была поднята в ходе обсуждений рабочей группы, действующей в Минэкономики, и получила решение через министерство.
Ссылка
Министерством экономики РА
Создана межведомственная рабочая группа, целью которой является освещение и обсуждение существующих проблем в сфере р азвития и разработка соответствующих структур для их решение.
Заседания рабочих групп проводятся каждую неделю.
Членом рабочей группы также является неправительственная организация «Армянская ассоциация застройщиков».