Կառուցապատման ոլորտում խաղի պայմանները կփոխվեն «Բանակցություններից հետո կառավարության և Ազգային Ժողովի հետ համաձայնության եկանք, որ այս փոփոխությունը պետք է իրականացվի փուլային տարբերակով։
Սա չարյաց փոքրագույնն է։
Այս տարի որևէ փոփոխություն տեղի չի ունենա»,-Առավոտի հետ զրույցում նշում է «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ խորհրդի անդամ Արմեն Սաքապետոյանը։
Նախագծի փոփոխության արդյունքում առաջարկվում է՝ եկող տարվանից կառուցապատողի հատուկ հաշվին առկա ֆինանսական միջոցների 30%-ը պետք է սառեցվի, 70%-ը կարող է դառնալ հասանելի, 2025 թվականից 50% է սառեցվելու։
«Սա էապես կմեղմի առկա ռիսկերը և սա խթան է, որպեսզի կառուցապատողն արագ ավարտի շինարարությունը։
Այսինքն, առաջին ընթերցմամբ անցած նախագիծը փոփոխվել է։
Հույս ունեմ, որ երկրորդ ընթերցմամբ կընդունվի այս տարբերակը։
Համենայնդեպս փոխըմբռնում կա կառավարության հետ։ Հիմա պետք է փոխվարչապետի մոտ քննարկվի այս տարբերակը»,-նշում է Արմեն Սաքապետոյանը։

Условия игры в сфере строительства изменятся.
«Никаких изменений в этом году не будет», - сказал в беседе с «Аравот» член правления общественной организации «Армянская ассоциация застройщиков» Армен Сакапетоян.
В результате изменения проекта предлагается заморозить со следующего года 30% средств, имеющихся на спецсчете застройщика, 70% могут стать доступными, а 50% будут заморожены с 2025 года.
«Это существенно снизит существующие риски и станет стимулом для застройщика быстрее завершить строительство.
Иными словами, проект, принятый в первом чтении, был изменен.
Надеюсь, что этот вариант будет принят во втором чтении.
По крайней мере, есть взаимопонимание с правительством. Теперь этот вариант следует обсудить с вице-премьером», - говорит Армен Сакапетоян.